Albertsons 1/2-1/8 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Albertsons 1/2-1/8 Matchups

Posted on Thursday, January 3rd, 2013 at 9:50 am
Pin It


Betty Crocker Flavored Mashed Potatoes $1.00
Use $0.40/1 – Betty Crocker Pouch Potatoes – (bettycrocker.com)
Final Price: $0.60

Betty Crocker, Mott’s or Ocean Spray Fruit Snacks, 8 oz $1.67
Use $0.60/2 – Betty Crocker Fruit Shapes, Fruit by the Foot, Fruit Gushers or Fruit Roll-Up. Ocean Spray, Mott’s or Sunkist Fruit Snacks – (pillsbury.com)
Or $0.60/2 – Betty Crocker Fruit Shapes, Fruit by the Foot, Fruit Gushers or Fruit Roll-Up. Ocean Spray, Mott’s or Sunkist Fruit Snacks – (eatbetteramerica.com)
Final Price: $1.37 each, when you buy 2

Scott Mega Paper Towels, 6 ct $6.99
Use $0.50/1 – Scott Paper Towels Rolls, 6ct or Higher – (scottbrand.com)
Final Price: $6.49

Old El Paso Dinner Kits, 8.8 oz $2.50
Use $0.60/3 – Old El Paso Product, Excludes Refrigerated, Frozen or Soups – (bettycrocker.com)
Final Price: $2.30 each, when you buy 3

Johnson’s Baby Care, 6.5-15 oz $2.99
Spend $40.00, Receive $10.00 Catalina
Use $1.00/1 – Johnson’s Baby Powder, 15 oz or Larger, Excludes 1 oz-9 oz – (smartsource.com)
Or $1.00/1 – Johnson’s Baby Head-To-Toe Wash. 15 oz – (facebook.com)
Or $1.00/1 – Johnson’s Baby Oil Product, Excludes 3 oz Size – (facebook.com)
Or $2.00/2 – Johnson’s Baby Bedtime Bath, Lotion or Other Products Within the Before-Bed Line – (johnsonsbaby.com)
Final Price: $1.24

Purina Dog Chow, 16.5-18.5 lbs $11.99
Use $2.00/1 Purina Puppy Chow, Dog Chow, Healthy Morsels, Little Bites, Fit & Trim or Active Senior 7+, 4 lb or larger – Sunday Insert (11/18)
Or $1.10/1 – Purina Dog Cow Brand Dog Food, 8lb or Larger – (couponnetwork.com)
Or $1.10/1 – Purina Dog Chow Brand Dog Food,, 8lb or Larger – (purina.com)
Final Price: $9.99

Lysol All Purpose Cleaners, Sprays or Dilutables, 22-40 oz $2.50
Lysol Auto Toilet Bowl Cleaners, 2 ct $2.50
Use $0.50/1 – Lysol Disinfectant Spray, 12 oz or Larger – (lysol.com)
Or $0.25/1 – Lysol All Purpose Cleaner Pourable/Trigger, Antibacterial Kitchen or Bathroom Cleaner – (lysol.com)
Or $0.50/2 – Lysol Toilet Bowl Cleaners or No Mess Automatic Toilet Bowl Cleaners – (lysol.com)
Final Price: $2.00

Lysol Disinfecting Wipes, 28-35 ct $2.00
Lysol Toilet Bowl Cleaner, 24 oz $2.00
Use $0.50/2 – Lysol Disinfecting or Dual Action Wipes – (lysol.com)
Or $0.50/2 – Lysol Toilet Bowl Cleaners or No Mess Automatic Toilet Bowl Cleaners – (lysol.com)
Final Price: $1.75 each, when you buy 2

Sylvania 13W CFL Light Bulbs, 3 ct $9.99
Use $1.00/1 – Sylvania CFL or Halogen SuperSaver Product – (coupons.smartsource.com)
Final Price: $8.99

PediaSure Nutritional Drink, 8 oz 6 pk $10.99
Spend $40.00, Receive $10.00 Catalina
Use $2.00/1 – PediaSure Product, Multipack – (bricks.coupons.com)
Or $1.50/1 – PediaSure Product, Multipack – (bricks.coupons.com)
Final Price: $6.24

Pampers Supersack Diapers, 58-112 ct $25.99
Spend $40.00, Receive $10.00 Catalina
Use $2.00/1 – Pampers Baby Dry Diapers, Excludes Trial Size – (coupons.com)
Or $2.00/2 Pampers Diapers Bags or (1) Box Diapers or Pants – Sunday Insert (12/30)
Final Price: $17.49

Beech-Nut Fruities On-The-Go Pouches, 4 oz $0.89
Spend $40.00, Receive $10.00 Catalina
Use $1.00/3 – Beechnut Items – (coupons.smartsource.com)
Final Price: $0.33 each, when you buy 3

Yoplait Yogurt Cups $0.50
Use $0.40/6 Yoplait Yogurt Cups – Sunday Insert (11/11)
Or $0.50/8 Yoplait Yogurt Cups – Sunday Insert (11/11)
Final Price: $0.43 each, when you buy 6

Pillsbury Grands! Biscuits $1.50
Use $0.50/3 – Pillsbury Grands or Grands Jr. Biscuits – (boxtops4education.com)
Final Price: $1.34 each, when you buy 3

Jimmy Dean Sandwiches, 4 or 10 ct $5.49
Use $0.55/1 Jimmy Dean Product – Sunday Insert (12/2)
Final Price: $4.94

Green Giant Seasoned Steamers $2.50
Use $0.50/1 – Green Giant Frozen Vegetables – (bricks.coupons.com)
Or $0.50/1 Green Giant Seasoned Steamers – Sunday Insert (12/9)
Final Price: $2.00

Campbell’s Go Soup Pouch $2.00
Use $1.00/1 – Campbell’s Go Soup Package – (facebook.com)
Or $1.00/1 – Campbell’s Go Soup Package – (bricks.coupons.com)
Or $1.00/1 Campbell’s Go soup – Sunday Insert (12/2)
Final Price: $1.00

Libby’s Vegetables $1.00
Use $1.00/4 Libby’s Canned Vegetables – Sunday Insert (11/11)
Final Price: $0.75 each, when you buy 4

S&W Beans or Recipe Collection Beans $1.39
Use $1.00/5 – S&W Beans – (swbeans.com)
Final Price: $1.19 each, when you buy 5

Ronzoni Pasta, 12-20 oz $1.00
Use $1.00/2 – Ronzoni Smart Taste Pasta – (facebook.com)
Final Price: $0.50 each, when you buy 2

Planters Nut-rition Peanut Butter, 12 oz $4.29
Use $1.00/2 Planters Products, excluding Pistachios, 4-21.5 oz – Sunday Insert (12/2)
Final Price: $3.79 each, when you buy 2

Kashi Cereals or TLC Bars $3.49
Use $1.00/1 – Kashi Berry Fruitful Cereal – (coupons.com)
Final Price: $2.49

Better Oats Instant Oatmeal, 5 ct $1.25
Use $1.00/3 – Better Oats Oatmeal – (facebook.com)
Final Price: $0.92 each, when you buy 3

Quaker Quakes $1.00
Use $1.00/2 – Quaker Items, Any – (bricks.coupons.com)
Final Price: $0.50 each, when you buy 2

Carnation Instant Breakfast $4.99
Use $1.00/1 – Carnation Breakfast Essentials Product – (carnationbreakfastessentials.com)
Final Price: $3.99

Vicks DayQuil or NyQuil Cold & Flu Relief
Buy Two Get One Free
Use $1.00/1 Vicks Product, excludes VapoDrops and ZzzQuil – Sunday Insert (12/30)
Final Price: Unknown

Cottonelle Double Roll Bath Tissue, 12 ct or Scott Mega Paper Towels, 6 ct $4.88, Limit 2
Use $0.50/1 – Scott Paper Towels Rolls, 6ct or Higher – (scottbrand.com)
Final Price: $4.38

General Mills Cereals, 10.7-18 oz $1.88, Limit 4 total
Use $0.60/1 – Cheerios, Honey Nut – (pillsbury.com)
Or $0.60/1 – Cheerios, Honey Nut – (eatbetteramerica.com)
Or $0.60/1 – Cheerios, Honey Nut – (boxtops4education.com)
Or $1.10/3 – General Mills Cereal – (pillsbury.com)
Or $1.10/3 – General Mills Cereal – (eatbetteramerica.com)
Or $1.10/3 – General Mills Cereal – (boxtops4education.com)
Or $1.00/2 General Mills Cereals – Sunday Insert (12/9)
Final Price: $1.28

Huggies Big Pack Diapers, 50-96 ct $19.99
Spend $40.00, Receive $10.00 Catalina
Use $2.00/1 – Huggies Little Movers Slip-On Diapers – (coupons.com)
Or $1.50/1 – Huggies Diapers – (coupons.com)
Or $1.50/1 – Huggies Diapers – (huggies.com)
Final Price: $12.99

Huggies or Pampers Wipes, 64-72 ct $2.99
Spend $40.00, Receive $10.00 Catalina
Use $1.00/1 – Huggies Baby Wipes, 56ct or Larger – (images.com)
Or $0.50/1 – Huggies Baby Wipes, 56ct or Larger – (huggies.com)
Or $0.50/1 – Pampers Wipes, 60 ct or larger – (coupons.com)
Or $0.50/1 Pampers Wipes, 60 ct or larger – Sunday Insert (12/30)
Final Price: $1.24

Energizer Alkaline Batteries, 16-20 ct $7.99
Use $0.50/1 Engergizer Batteries, Flashlight or USB Wall or Car Charger – Sunday Insert (12/9)
Final Price: $7.49

General Mills Honey Nut Cheerios, Cinnamon Toast Crunch, Cookie Crisp or Trix Cereals $2.50
Use $0.60/1 – Cheerios, Honey Nut – (pillsbury.com)
Or $0.60/1 – Cheerios, Honey Nut – (eatbetteramerica.com)
Or $0.60/1 – Cheerios, Honey Nut – (boxtops4education.com)
Or $0.60/1 – Trix Cereal – (pillsbury.com)
Or $0.60/1 – Trix Cereal – (eatbetteramerica.com)
Or $0.60/1 – Trix Cereal – (boxtops4education.com)
Or $1.10/3 – General Mills Cereal – (pillsbury.com)
Or $1.10/3 – General Mills Cereal – (eatbetteramerica.com)
Or $1.10/3 – General Mills Cereal – (boxtops4education.com)
Or $1.00/2 General Mills Cereals – Sunday Insert (12/9)
Final Price: $1.90

General Mills Honey Nut Cheerios Medley or Peanut Butter Toast Crunch $2.50
Use $0.60/1 – Cheerios, Honey Nut – (pillsbury.com)
Or $0.60/1 – Cheerios, Honey Nut – (eatbetteramerica.com)
Or $0.60/1 – Cheerios, Honey Nut – (boxtops4education.com)
Final Price: $1.90

Yoplait Greek Cups $1.00
Use $0.60/2 – Yoplait Greek Yogurt Cups – (pillsbury.com)
Or $0.60/2 – Yoplait Greek Yogurt Cups – (eatbetteramerica.com)
Or $0.50/2 Yoplait Greek Yogurt Cups – Sunday Insert (11/11)
Final Price: $0.70 each, when you buy 2

Kleenex Facial Tissues, 75-200 ct $1.49
Use $0.30/3 Kleenex Boxes, 50 ct or larger or (1) Bundle Pack – Sunday Insert (12/2)
Final Price: $1.39 each, when you buy 3

Kellogg’s Special K Cereal, Bars or Pastry Crisps $2.50
Use $0.70/1 – Kellogg’s Special K Cereal – (coupons.com)
Or $1.00/2 – Kellogg’s Special K Bars – (coupons.com)
Or $1.00/2 – Kellogg’s Special K Cereal – (coupons.com)
Or $1.00/2 – Kellogg’s Special K Cereal, 11.4 oz or Larger – (kelloggs.com)
Final Price: $1.80

Progresso High Fiber, Reduced Sodium, Rich & Hearty or Traditionals Soup, 18.5-19 oz $1.25
Progresso Recipe Starters, 18 oz $1.25
Use $0.50/1 – Progresso Recipe Starters Cooking Sauce – (progresso.com)
Or $1.00/4 – Progresso Soups – (progresso.com)
Or $1.00/4 – Progresso Soups – (bricks.coupons.com)
Or $1.00/4 Progresso Soup Cans – Sunday Insert (11/11)
Or $1.00/4 Progresso Soups – Sunday Insert (12/9)
Final Price: $0.75

One-A-Day Vitamins, 50-160 ct
Buy Two Get One Free
Use $1.00/1 – One A Day Multi-Vitamin – (pillsbury.com)
Or $1.00/1 – One A Day Multi-Vitamin – (eatbetteramerica.com)
Final Price: Varies

Flintstones Vitamins, 50-60 ct
Buy Two Get One Free
Use $1.00/1 – Flintstones Multivitamin Product – (bricks.coupons.com)
Final Price: Varies

Aleve Pain Reliever, 40-50 ct
Buy Two Get One Free
Use $5.00/2 Aleve Products, 40 ct or larger, excludes D – Sunday Insert (12/2)
Or $2.00/1 Aleve Product, 40 ct or larger, excludes D – Sunday Insert (12/2)
Final Price: Varies
Ortega Diced Chilles, 4 oz $1.50
Use $1.00/2 – Ortega Products – (smartsource.com)
Final Price: $1.00 each, when you buy 2

L’Oreal Excellence Hair Color $6.99
Use $2.00/1 – L’Oreal Excellence Product – (lorealparisusa.com)
Final Price: $4.99

Atkins Ready-to-Drink Shakes, 11 oz 4 pk $5.00
Use $1.00/1 – Atkins Shakes, 4pk – (bricks.coupons.com)
Final Price: $4.00

Nature Made Gummies, 60-90 ct
Buy One Get One Free
Use $2.25/1 – Nature Made Adult Gummies – (couponnetwork.com)
Final Price: Varies

Emergen-C, 30 ct $9.99
Use $2.50/1 – Emergen-C Box, 30ct or Larger – (facebook.com)
Final Price: $7.49

Citracal Calcium, 60 ct $7.99
Use $1.00/1 – Citracal Product – (redplum.com)
Or $1.00/1 – Citracal – (pillsbury.com)
Or $1.00/1 – Citracal – (eatbetteramerica.com)
Final Price: $6.99

Glucerna Hunger Smart Shakes, 11.5 oz 4 pk $7.99
Use $1.25/2 – Glucerna Multi-Pack Bars or Multi-Pack Shakes – (couponnetwork.com)
Final Price: $7.37 each, when you buy 2

Starbucks Coffee, 11-12 oz $7.99
Use $3.00/2 Starbucks Coffee Bags, 11 oz or larger – Sunday Insert (12/2)
Final Price: $6.49 each, when you buy 2

Lean Cusine Culinary Collection, Simple Favorites or Spa Collection $2.00
Use B4G1 FREE – Lean Cuisine Simple Favorites 5 oz -12 oz & Get One Lean Cuisine Simple Favorites Entree Free, Max Value $2.00 – (walmart.com)
Or $1.00/3 – Lean Cuisine Products – (leancuisine.com)
Final Price: $1.60 each, when you buy 5

Dreyer’s Ice Cream, 56-64 oz $3.99
Use $1.00/2 – Dreyer’s Brand Products, 48 oz or larger – (walmart.com)
Final Price: $3.49 each, when you buy 2

Marie’s Dressing
Buy One, Receive One Free Dole Salad, Limit 1
Use $0.75/1 – Marie’s Yogurt Dressing – (couponnetwork.com)
Final Price: Unknown

Silk Soy, Almond or Coconut Milk, 64 oz $3.00
Use $2.00/2 – Silk Pure Almond, Half Gallon – (pillsbury.com)
Or $2.00/2 – Silk Pure Almond, Half Gallon – (eatbetteramerica.com)
Or $2.00/2 – Silk Pure Almond, Half Gallon – (boxtpos4education.com)
Or $0.75/1 – Silk, Half Gallon or 4pk, Single Serve – (silk.com)
Or $0.75/1 – Silk Pure Almond, Half Gallon – (pillsbury.com)
Or $0.75/1 – Silk Pure Almond, Half Gallon – (eatbetteramerica.com)
Or $1.00/2 – Silk, Quarts or Larger – (silkcoupons.com)
Final Price: $2.00 each, when you buy 2

Starbucks Coffee K-Cups, 10 ct $8.99
Use $1.50/1 – Starbuck’s K-Cup Pack, 10ct or Larger- (bricks.coupons.com)
Final Price: $7.49

Van de Kamp’s Fish Sticks or Fillets, 19.1-24.6 oz $5.99
Use $1.00/1 – Van De Kamp’s Seafood Item – (coupons.smartsource.com)
Final Price: $4.99

Lean Cuisine Market Collection, Lean Cuisine Veggie Cuisine, 9.25-10.5 oz and Lean Cuisine Salad Additions $2.50
Use $0.75/1 – Lean Cuisine Salad Additions – (bricks.coupons.com)
Or $1.00/2 – Lean Cuisine Salad Additions Varieties – (walmart.com)
Or $1.00/3 – Lean Cuisine Products – (leancuisine.com)
Final Price: $1.75

Kraft Fresh Take, 6 oz $2.79
Use $1.00/1 – Kraft Fresh Take Cheese & Bread Crumb Mix – (coupons.com)
Final Price: $1.79

Old Orchard Apple, Cranberry or Pomegranate Juice Blends, 12 oz $1.67
Use B1G1 FREE – Old Orchard Frozen Juice Concentrates – (bricks.coupons.com)
Or $1.00/4 – Old Orchard Frozen Juice Concentrates, zip code 77477 – (coupons.com)
Or $1.00/4 – Old Orchard Frozen Juice Concentrates – (oldorchard.com)
Final Price: $0.84 each, when you buy 2

Yoplait Go-Gurt, 8 pk $2.50
Use $0.85/2 – Yoplait Go-Gurt Yogurt, Yoplait Trix, Multipack or Yoplait Splitz – (pillsbury.com)
Or $0.85/2 – Yoplait Go-Gurt Yogurt, Yoplait Trix, Multipack or Yoplait Splitz – (eatbetteramerica.com)
Or $0.85/2 – Yoplait Go-Gurt Yogurt, Yoplait Trix Multipack or Yoplait Splitz – (boxtops4education.com)
Or $0.75/2 Yoplait Go-Gurt, Kids Cup, Trix multipack or Splitz – Sunday Insert (11/11)
Final Price: $2.08 each, when you buy 2

Friskies Wet Cat Food $0.50
Use $1.00/36 Purina Friskies Cans, 5.5 oz or 3 Packs, 12 ct or (2) Variety Packs, 24 ct or larger – Sunday Insert (10/28)
Final Price: $0.47 each when you buy 36

All Liquid Laundry Detergent, 100 oz and All Mighty Pacs, 46 ct. $6.99
Use $1.00/1 All Liquid, Powder or Mighty Pacs Laundry Detergent, excludes trial size – Sunday Insert (12/2)
Final Price: $5.99

Chinet Value Pack Plates, 24-32 ct $5.99
Use $1.00/1 – Chinet Branded Product – (mychinet.com)
Or $1.00/1 – Chinet Branded Product – (facebook.com)
Final Price: $4.99

Chinet Comfort Cups, 10 ct $2.79
Use $1.00/1 – Chinet Branded Product – (mychinet.com)
Or $1.00/1 – Chinet Branded Product – (facebook.com)
Final Price: $1.79

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.