Albertsons 10/19-10/25 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Albertsons 10/19-10/25 Matchups

Posted on Wednesday, October 19th, 2011 at 9:12 am
Pin It


Franz Big White or Cracked Wheat Bread

Buy One Get One Free

Pepsi Soft Drinks, 12 pk $4.00
Buy 3, Receive FREE bag of Doritos

Tyson Breaded Chicken $4.99
Or $0.75/1 Tyson Crispy Chicken Strips, any bag from 10/2 Sunday insert
Use $1.00/1 Tyson Frozen Chicken Nuggets Bag, any from  8/21 Sunday insert
Final Price:  $3.99

Frito Lay Multi-Packs $6.99
Use $2.00/2 Frito-Lay Variety Packs, any varieties 20 ct. or larger from MomentsToSave 10/2 Sunday insert
Final Price $5.99 each when you buy 2

Nature Made Vitamins
Buy 1 Get 1 Free
Use $2.00/1 – Nature Made Adult Gummies – (bricks.coupons.com)
Or $1.00/1 – Nature Made Fish Oil – (naturemade.com)
Or $1.00/1 – Nature Made Product – (naturemade.com)
Final Price:  Varies

Suave Professional or Mens Shampoo or Conditioner and Kids Hair Care $2.09
Use Buy 1 Suave Kids Shampoo, Conditioner, or Detangling Product, Get 1 FREE up to $3.50 from 10/2 Sunday insert
Or Buy 1 Suave Professionals Dry Shampoo or Styling Product, Get 1 FREE up to $3.50 from 10/2 Sunday insert
Or Buy 1 Suave Professionals Shampoo or Conditioner,Get 1 FREE up to $3.00 from 10/2 Sunday insert
Final Price:  $1.05 each when you buy 2

Theraflu or Triaminic Cold Relief $4.99
Use $2.00/1 Theraflu Multi-Symptom Severe Cold with Lipton Green Tea and Honey Lemon Flavors from 9/25 Sunday insert
Or $3.00/2 Theraflu Products, any from 9/25 Sunday insert
Or $2.00/1 – Theraflu Multi-Symptom Severe Cold with Lipton Green Tea and Honey Lemon Flavors – (bricks.coupons.com)
Or $3.00/2 – Theraflu Products – (bricks.coupons.com)
Or $2.00/1 – Theraflu Warming Relief Syrup or Caplets – (bricks.coupons.com)
Or $1.00/1 Triaminic Fever Reducer Pain Reliever product, any from 10/16 Sunday insert
Or $3.00/2 Triaminic Products, any from 10/16 Sunday insert
Or$1.00/1 – Triaminic Product – (bricks.coupons.com)
Final Price:  $2.99

Gain Laundry Detergent $4.99
Or $1.50 off both Gain Detergent AND Gain Fabric Enhancer from 10/16 Sunday insert
Use $0.50/1 Gain Detergent or Fabric Enhancer from 10/16 Sunday insert

Final Price:  $4.49

Gain Fabric Softener $3.99
Or $1.50 off both Gain Detergent AND Gain Fabric Enhancer from 10/16 Sunday insert
Use $0.50/1 Gain Detergent or Fabric Enhancer from 10/16 Sunday insert

Final Price:  $3.49

Spend $30.00 on participating Baby products, Receive $10.00 Catalina to use on your next Baby purchase.

  • Savings is essentially 33% per item
  • Final Price reflects that savings

Huggies Jumbo Pack Diapers, Pull-Ups, or Goodnites $9.99
Use $2.00/1 – Pull-Ups Training Pants – (pull-ups.com)
Or $1.00/1 – Goodnites Diapers – (goodnites.com)
Final Price:  $4.69

Pampers Jumbo Pack Diapers or Easy Ups $9.99
Use $1.50/2 Pampers Diapers or Pants Bags from 10/2 Sunday insert
Final Price:  $5.94 each when you buy 2

Huggies Wipes $6.29
Final Price:  $4.21

Gerber Graduates Puffs, Snacks or Entrees $1.99
Or $1.00/2 – Gerber Graduates Puffs or Lil Crunchies Snacks – (coupons.com)
Use $1.00/1 – Gerber Graduates Lil Entrées Selections – (coupons.com)
Final Price:  $0.33

Gerber Graduates Pasta Pick Ups or Breakfast Buddies Trays $1.34
$0.55/1 – Gerber Graduates Pasta Pick-Ups Raviolis or Lil Meats – (coupons.com)

$0.55/1 – Gerber Graduates Pasta Pick-Ups Raviolis or Lil Meats – (pillsbury.com)
0.55/1 – Gerber Graduates Pasta Pick-Ups Raviolis or Lil Meats – (eatbetteramerica.com)
Final Price:  $0.35

Gerber Graduates Fruit Snacks $2.50
Final Price:  $1.68

Gerber Graduates Lil Meal Tubs $1.11
Final Price:  $0.74

baby basics Jumbo Pack Diapers $6.99
Final Price:  $4.68

baby basics Formula with iron or DHA $14.99
Final Price:  $10.04

Other Deal

Yuban Coffee or Maxwell House $8.99
Buy 1, Receive a General Mills Cereal Free

Nestle Morsels $2.50
Use $0.50/1 Nestle Toll House Dark Chocolate Morsels from  8/21 Sunday insert
Or $0.50/2 – Nestle Toll House Morsels – (verybestbaking.com)
Final Price:  $2.00

Post Pebbles, Honey Comb, Raisin Bran or Golden Crisp or Pebbles Treats $2.00

Cheetos $2.49
Use $1.00/2 Cheetos Cheese Flavored Snacks and/or Fritos Corn Chips, any flavors/varieties 8.5 oz. or larger from MomentsToSave 10/2 Sunday insert
And Use Buy 2 Cheetos Cheese Flavored Snacks, any flavor/variety 8.5 oz. bag or larger, Get 1 Pepsi Max 2-Liter FREE from MomentsToSave 10/2 Sunday insert
Final Price:  $1.99 each when  you buy 2 and a FREE Pepsi Max

Mott’s or Welch’s Fruit Snacks $2.00

David Sunflower Seeds $1.00

Hershey’s Snack Size Bag or Nestle Fun Size Bag $2.50
Use $1.00/2 Nestle Fun Size Halloween Candy, any 11.5 oz. or larger bags from 10/16 Sunday insert
Or $1.50/3 Reeses, Kit Kat, Hersheys, York, Almond Joy, Mounds or Twizzlers Snack Size Bags, any 9-22 oz. from 10/16 Sunday insert

Final Price:  $2.00 each when you buy 2

Starburst or Skittles Fun Size Bag $2.00
$1.00/2 Life Savers Gummies, Starburst, Skittles or Grab Bag Mix Fun Size bags, any 8.67 oz. or larger from 10/9 Sunday insert
Final Price:  $1.50

Land O’Lakes Fresh Buttery Taste or Spreadable Butter $2.00

Yoplait Multipack Original, Light, or Parfait $2.00
Use $0.75/1 Yoplait Light Parfait yogurt from GeneralMills 9/11 Sunday insert
Or $0.75/1 Yoplait Light Yogurt with Granola from Pillsbury 10/2 Sunday insert
Or $0.50/1 Yoplait Original or Light Yogurt, any flavor 4-pack from GeneralMills 9/11 Sunday insert
Final Price:  $1.25

Pepperidge Farm Layer Cakes
Buy One Get One Free

Instant Savings Spotlight

  • Buy 10 participating products, Save $5.00 Instantly
  • Savings is $0.50 per item

Oscar Mayer Basic Lunchables $1.49
Final Price:  $0.99

Smart Ones $2.29
Or $3.00/10 Weight Watchers Smart Ones, any from 8/7 Sunday insert
Or $1.00/5 – Weight Watchers Smart Ones – (coupons.com)
Use $4.00/10 – Weight Watchers Smart Ones – (eatyourbest.com)
Or $1.00/5 – Weight Watchers Smart Ones Product – (eatyourbest.com)
Final Price:  $1.39 each when you buy 10

Nabisco Oreo Cookies $2.99
Final Price:  $2.49 each

Ore-Ida Potatoes or TGIFridays Appetizers $3.99
Final Price:  $2.49

Arrowhead Spring Water $3.99
Final Price:  $3.49

Tropicana Pure Premium Orange Juice $4.99
Use $1.00/1 Tropicana Pure Premium or Trop50 Juice Beverages, any 59 oz. bottle from MomentsToSave 10/2 Sunday insert
Final Price:  $3.49

Monster Energy Drink $5.99
Final Price:  $5.49

Starbucks Coffee $8.49
Use $1.50/1 Starbucks Coffee, any 11 oz., 12 oz., or 20 oz. from 9/11 Sunday insert
Final Price:  $6.49

Bounty Basic Regular Roll Paper Towels or Charmin Basic Big Roll Bath Tissue $5.99
Use $0.25/1 Bounty Towels or Napkins from 10/2 Sunday insert
Or $0.25/1 Bounty Towels or Napkins from 10/16 Sunday insert
Or $0.25/1 Charmin product from 10/2 Sunday insert
Or $0.25/1 Charmin product from 10/16
Final Price:  $5.24

Pantene Shampoo or Conditioner and Hair Styling Products $3.49
Or $1.00/2 Pantene products from 10/2 Sunday insert
Use $3.00/2 Pantene products, excludes trial size from 9/25 Sunday insert
Final Price:  $1.49 each when you buy 2

Albertsons Vegetable Oil or Best Foods Mayonnaise $3.49
Final Price:  $2.99

Kellogg’s Special K Cereals, Fiber Plus Cereals, Fiber Plus Bars $2.79
Final Price:  $2.29

Langer’s 100% Juice Blends Plus $2.99
Final Price:  $2.49

Classico Pasta Sauce $2.49
Final Price:  $1.99

Hershey’s Halloween Package Candy $2.99
Use $1.50/3 Reeses, Kit Kat, Hersheys, York, Almond Joy, Mounds or Twizzlers Snack Size Bags, any 9-22 oz. from 10/16 Sunday insert
Final Price:  $1.99 each when you buy 3

Campbell’s Select Harvest Soup $1.79
Or $0.50/2 Campbells Healthy Request Chunky or Select Harvest Soups, any from 9/11 Sunday insert
Or $0.50/2 Campbells Healthy Request Chunky or Select Harvest Soups, any from 10/9 Sunday insert
Or $0.50/2 Campbells Select Harvest, any can or bowl varieties from 9/11 Sunday insert
Or $0.50/2 Campbells Select Harvest, any can or bowl varieties from 10/2 Sunday insert
Use $1.50/3 – Campbell’s Select Harvest Soup, Can or Microwavable Soup – (campbellskitchen.com)
Final Price:    $0.79 each when you buy 3

Ore-Ida Bagel Bites $1.99
Final Price:  $1.49

Snapple Tea or Fruit Drink $2.39
Final Price:  $1.89

Albertsons Flour $2.29
Final Price:  $1.79

Hershey’s Candy Bars $3.49
Use $1.00/2 – Hershey’s Milk Chocolate, 6pk – (smartsource.com)
Final Price:  $2.49 each when you buy 2

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.