What are the Best Stock Up Prices?
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



What are the Best Stock Up Prices?

Posted on Monday, September 12th, 2011 at 4:59 pm
Pin It


You’ve probably found yourself, at one time or another, standing in a grocery store aisle contemplating whether or not to stock up on an item, whether it’s on sale or you have a coupon. Is the price low enough to stock up? Well, there is really no right or wrong answer here but it is good to know what the absolute best stock up prices are. There is a balance between once-in-a-lifetime low prices, good stock up prices, and mediocre-buy-a-couple-but-don’t-stock-up prices. So, here are our suggestions for the best stock up prices (keep in mind, many of these prices will require some couponing on your part):

Pantry Items

  • Bread: $1.50 or less
  • Cake/Brownie Mix: .50 cents or less per box
  • Canned Soup: .50 cents or less
  • Canned Tuna: .50 cents or less
  • Canned Vegetables: .50 cents or less
  • Cereal (any brand): $1.50 or less
  • Chips: .75 cents or less (based on 10 ounce bags)
  • Chocolate Chips: $1.50 or less
  • Coffee: $5/lb or less
  • Crackers: $1 or less per box
  • Flour: .25 cents/lb or less
  • Jelly: $1 or less
  • Ketchup: .50 cents or less
  • Mayonnaise: $1 or less
  • Mustard: .50 cents or less (you can usually get this FREE)
  • Pasta (any): .50 cents or less
  • Pasta Sauces: $1 or less (large jar)
  • Peanut Butter: $1 or less
  • Rice (white): .50 cents/lb or less (Aldi’s has 3 lb. bags for $1.59)
  • Salad Dressing: .50 cents or less
  • Sugar: .50 cents/lb or less (white), .75 cents/lb or less (brown)
  • Tomato Paste/Sauce: .25 cents or less (8 oz. cans)
  • Tortillas: $1 or less per package or around .10 cents each

 

Freezer Items

  • Frozen Fruit: $1 or less
  • Frozen Vegetables: .50 cents or less
  • Ice Cream: $2/carton or less (name brands)
  • Juice Concentrate: .50 cents or less

 

Produce

  • Apples: .75 cents/lb or less (non-organic)
  • Artichokes: .50 cents or less each
  • Avocados: .75 cents each or less
  • Bananas: .40 cents/lb or less (Trader Joe’s has bananas for .19 cents each, everyday)
  • Bell Peppers: .70 cents each or less
  • Broccoli: .70 cents/lb or less
  • Carrots: $1 or less per bag (baby carrots or one-pound bags of whole carrots)
  • Cucumber: .50 cents or less each
  • Grapes: $1/lb or less
  • Lemons: .25 cents or less each
  • Limes: .10 cents or less each
  • Lettuce: $1/head or less
  • Mushrooms: $1.50 or less (8 oz.)
  • Strawberries: $2 or less per carton
  • Tomatoes: $1/lb or less
  • Any In-Season Fruit: $1/lb or less (approximately)

 

Dairy Products

  • Butter: $1.75/lb or less
  • Cheese: $1.75 or less for 8 oz., $1 or less per bag (shredded)
  • Eggs: $1.30 or less per dozen, $1.90 or less per dozen (free range)
  • Milk: $1.75 per gallon, $3.85 per gallon (organic)
  • Sour Cream: .85 cents or less (16 oz.)
  • Yogurt: .25 cents or less per serving/cup

 

Meat

  • Beef, Ground: $1.50/lb or less, $3.50/lb or less (93% lean)
  • Chicken, Boneless/Skinless: $1.99/lb or less
  • Chicken, Whole: .75 cents/lb or less
  • Hot Dogs: .50 cents or less
  • Lunch Meats: .10 cents/ounce or less
  • Roast: $2.50/lb or less
  • Steak: $2.50/lb or less
  • Turkey, Lean/Ground: $2.50 or less (20 oz.)

 

Household & Cleaning Supplies

  • Aluminum Foil: .75 cents or less
  • Cleaning Sprays (any): $1 or less per bottle
  • Dish Soap (Dawn, Joy, Gain, etc.): .50 cents or less per bottle, or .03 cents/oz.
  • Dishwasher Detergent: .75 cents or less per box (tabs)
  • Disinfecting Wipes (Clorox, Lysol, etc.):  .02 cents per wipe
  • Dryer Sheets: .03 cents per sheet or less
  • Garbage Bags: .09 cents per bag (comes to about $2.98 for 32 bags)
  • Laundry Detergent: .10 cents per load (comes to about $3.20 for a 32 load bottle)
  • Paper Towels (any): .30 cents per roll
  • Saran Wrap: $1 or less
  • Sponges: .20 cents each
  • Toilet Cleaner (any): $1 or less per bottle
  • Toilet Paper (any): .20 cents or less per roll
  • Ziploc Bags: $1 or less per box

 

Personal Items & Toiletries

  • Bandages: .65 cents or less for 30 count box
  • Bar Soap: .20 cents or less per bar
  • Body Wash: .75 cents or less per bottle
  • Deodorant: .50 cents or less per stick
  • Feminine Hygiene Products (any): $1 or less
  • Medicines (Pain Relievers, etc.): $1 or less per bottle
  • Q-Tips/Cotton Balls: $1 or less
  • Razors (disposable): Free
  • Shampoo/Conditioner: $1 or less (name brands), .50 cents or less (generic brands)
  • Shaving Cream: .75 cents or less per bottle
  • Toothpaste/Toothbrushes: .50 cents or less

 

Baby Products

  • Baby Food: .10 cents or less per serving, otherwise make your own for pennies.
  • Diapers (any): .10 cents or less per diaper (check out Amazon’s “Subscribe and Save” program to save big bucks on diapers!)
  • Diaper Rash Ointments: $1 or less
  • Wipes: .01 cent or less per wipe (comes to about $1 for a 64 count package)

 

Hopefully this list can help you stock up at the right times and save. Keeping a list of good stock up prices in your coupon binder or wallet is a great way to stay organized and know when to stock up on certain items – you’ll never be left standing in the aisles wondering again!

2 Responses to What are the Best Stock Up Prices?

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.