Deals Under Deals Under $1 at Walmart – Through 6/14 at Walmart - Through 6/14
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online


Deals Under $1 at Walmart – Through 6/14

Posted on Tuesday, June 10th, 2014 at 12:00 pm
Pin It


Walmart Logo (matchups)Freebies

Benefiber Single Sticks, 3 pk – $1.97
– $2.00/1 Benefiber – 4-13-14 SS – (exp. 06/30/14)
Final Price: FREE
Buy 1; Includes $0.03 Overage

Black Flag Fly Swatters – $0.98
– $1.00/1 Black Flag Product; Some Exclusions Apply – 5-11-14 RP – (exp. 06/21/14)
Final Price: FREE
Buy 1; Includes $0.02 Overage

Cutter Citronella Candles – $0.97
– $1.00/1 Cutter Insect Repellent – Facebook Coupon
– $0.75/1 Cutter Product; Excludes Flea and Tick – 5-18-14 RP – (exp. 07/05/14)
Final Price: FREE
Buy 1; Use $1.00/1 Coupon; Includes $0.03 Overage

Firefly Toothbrush, 2 pk – $1.00
– $1.00/1 Firefly Product – 5-4-14 SS – (exp. 12/31/14)
Final Price: FREE

Reach Toothbrush, 2 pk – $1.97
– $2.00/1 Reach Toothbrushes, 2 ct or Multipack; Excludes Crystal Clean – 5-4-14 SS – (exp. 08/16/14)
Final Price: FREE
Buy 1; Use $2.00/1 Coupon; Includes $0.03 Overage

Under $1 Deals

Jennie-O Turkey Franks – $0.98
– $0.55/2 Jennie-O Turkey Franks, 12 oz or Larger
– $0.55/1 Jennie-O Turkey Franks, 12 oz or Larger
Final Price: $0.43
Buy 1; Use $0.55/1 Coupon

Dole Pineapple Slices, 8 oz – $0.78
– $1.00/3 Dole Canned Fruits
– $1.00/3 Dole Canned Fruits – 4-6-14 SS – (exp. 06/30/14)
Final Price: $0.45
Buy 3; Use $1.00/3 Coupon

Wish-Bone Dressing, 16 oz – $1.98
Includes: Select varieties
– $0.75/1 Wish-Bone Pourable Salad Dressing Bottle, 16 oz or Larger or Dry Mix – Ibotta
– $0.70/1 Wish-Bone Varieties – 5-11-14 SS – (exp. 08/11/14)
Out-of-Pocket Price: $1.28
Final Price: $0.53
Buy 1; Use $0.70/1 Coupon; Includes Ibotta Savings

Barilla Plus Pasta – $1.98
– $1.00/2 Barilla Plus Pasta
– $1.00/1 Barilla Plus Pasta – 6-8-14 SS – (exp. 08/02/14)
Stacks with – $0.75/1 Barilla Plus Pasta – Ibotta
Final Price: $0.23

Tide Detergent, 10 oz – $2.24
$1.00/1 Tide Detergent; Excludes Trial and Travel Size and Pods; Limit of 4 Like Coupons Per Household Per Day
–  $2.00/1 Tide Detergent; Excludes Trial and Travel Size, Simply Clean & Fresh and Pods; Limit of 4 Like Coupons Per Household Per Day – 6-1-14 PG – (exp. 06/30/14)
Final Price: $0.24

Challenge Cream Cheese, 8 oz – $1.98
– $1.00/1 Challenge Cream Cheese; Includes: Original, Soft, or Whipped; Available at Walmart (Zip Code 85254)
– $1.00/1 Challenge Cream Cheese
Stacks With – $0.75/1 Challenge Cream Cheese; Only Redeemable at Walmart, Safeway, or HEB – Ibotta
Out-of-Pocket Price: $1.98
Final Price: $0.23
Buy 1; Use $1.00/1 Coupon; Includes Ibotta Savings

White Cloud Soft & Thick Bath Tissue, 4 Double Roll – $2.36
– $1.00/1 White Cloud Bath Tissue Product; Redeemable Only at Walmart – (exp. 06/09/14)
Final Price: $1.36 ($.17 per single roll)

Mitchum Deodorant – $2.97
– $2.00/1 Mitchum Product; Excludes Trial and Travel Size and Multipack
– $2.00/1 Mitchum Deodorant; Excludes Trial and Travel Size and Multipacks – 6-8-14 SS – (exp. 07/13/14)
Final Price: $0.97

Bounty Basic Paper Towels, 1 ct – $0.97
– $0.25/1 Bounty Paper Towels or Napkins; Excludes Trial or Travel Size; Limit of 4 Like Coupons Per Household Per Day
– $0.25/1 Bounty Towels and Napkins; Excludes Trial or Travel Size; Limit of 4 Like Coupons Per Household Per Day
Final Price: $0.72

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.